درد عشقی کشیده ام که مپرس (بررسی مقوله عشق)

درد عشقی کشیده ام که مپرس بررسی مقوله عشق

درد عشقی کشیده ام که مپرس (بررسی مقوله عشق)

درد عشقی کشیده ام که مپرس (بررسی مقوله عشق)

درعشق رومانتیك سه مولفه عشق ، صمیمیت و هوس بین طرفین وجود دارد . اما ازعامل تعهد خبری نیست . درعشق آتشین كه نوعی عشق كاذب است شیفتگی و وابستگی می تواند یك طرفه باشد و تنها مولفه در گیر در آن هوس و شهوت ( نیاز جنسی ) است . این عشق در واقع توجهی است وسوسه آمیز به یك شخص بدون توجه به پیامدها ، خطرهای اجتماعی یا اقتصادی آن .

برخی روانشناسان معتقدند عشق نوعی وسواس است .
عشق یك احساس عاطفی و مبادله آن یك نیاز انسانی است و نبود آن نشاط و شادمانی را از فرد دور خواهد كرد . پس اگرعشق ، واقعی و درست باشد ، در تكامل فرد نقش به سزایی ایفا می كند .
اما به عقیده برخی روانشناسان ، عشق های آتشین و نافرجام شباهت زیادی به یك بیماری خاص روانی به نام وسواس اجباری دارد . در این بیماری افكار خاصی به ذهن هجوم می آورد كه فرد گریزی از آن ندارد . مثل تماس گرفتن پی در پی با معشوق و فكر كردن مداوم به او كه اگر انجام نشود دچار تنش و اضطراب زیادی خواهد شد .

-عشق های یك طرفه از چه نوعی است ؟
عشق یك طرفه در زمره عشق های مجازی است . یكی از طرفین از مهر و محبت دیگری خبر ندارد یا پذیرای وی نیست . به طور مثال عاشق معشوق خود را مخاطب ذهنی قرار می دهد وبا او مبادله عشق می كند . این نوع عشق محكوم به فناست .

– اینكه برخی می گویند عشق در یك لحظه و با یك نگاه ایجاد می شود ، واقعیت دارد ؟ عشق های لحظه ای عاطفی اند یا جنسی ؟
هوس و شهوت ( نیاز جنسی ) در این نوع عشق نقش اصلی را دارد و از صمیمیت و تعهد خبری نیست . این نوع عشق هم كوتاه مدت و بی حاصل خواهد بود .

– برای داشتن یك ازدواج موفق باید عاشق شد ؟
عشق صمیمیت ، هیجان و تعهد را به همراه می آورد و یك ازدواج با فرجام نیاز به این عوامل دارد .

– عشق و علاقه قبل از ازدواج بر چه مبنایی باید باشد ؟
عشق قبل از ازدواج باید از نوع رفاقتی و همدلانه به همراه تعهد و به دور از شهوت و هوس باشد .

– اگر عشق و احساس قابل اتكا نیست ، پس چه چیزی باید وجود داشته باشد تا عشق افراد پایدار بماند ؟
عشق صمیمیت به وجود می آورد . تعهد و پایبندی می آفریند و بخشی از آن ارضاء نیازهای جنسی است . پس عشق باید وجود داشته باشد تا این سه عامل زندگی را بیمه كند .

-راه های تداوم عشق كدام است تا با گذر زمان در زندگی مشترك كم رنگ نشود ؟
عشق اگر واقعی و از درون بجوشد ، مستلزم قبول مسئولیت ، احترام به استقلال ، توجه به نیازهای همدیگر ، در كنار هم بودن در خوشی ها و ناكامی ها ، ابراز مستمر محبت و صمیمیت و حمایت بی قید و شرط از یكدیگر است .

-برخی زوجین نسبت به هم عشق های پدرانه (زوج به زوجه) ، مادرانه (زوجه به زوج ) و كودكانه دارند ؟ پیامدهای منفی این نوع عشق ها چیست ؟
همان گونه كه بیان شد عشق بین زوجین باید سه ضلع صمیمیت ، تعهد و ارضای نیازها را داشته باشد و گرفتن یكی از این اضلاع و یا افراط و تفریط در هر كدام از آن ها رابطه را بیمار و محكوم به فنا خواهد كرد .

-راه های مقابله با عشق های كاذب چیست ؟
ما باید به این مقوله نگاه واقعی داشته باشیم و نمی توانیم از سنی كه به بلوغ جسمی و روانی می رسیم دیواری دور جنس مخالف بكشیم و امتناع و اجتناب با آن ها به وجود آوریم . این یك مقوله زیستی است و خواه و ناخواه این گرایش به وجود خواهد آمد . پس وظیفه ما بالا بردن اگاهی هاست .دقت در انتخاب و آموختن مهارت های
دستیابی به عشق واقعی .پ ن:خوب عشق شما جز کدوم یک از ایناست؟

تشکر از یاشار عزیز برای این مطلب

تبلیغات

شناسنامه ی کتاب

لینک های دانلود

رمز فايل : www.negahdl.com

این مطالب را به شما پیشنهاد می کنم

درباره REZA

سلام رضا هستم ادمین انجمن نگاه دانلود و سعی میکنم مطالب جالب برای دوستان بزارم

برچسب ها

نظرات