بیوگرافی عمر بن خطاب

بیوگرافی عمر بن خطاب
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

جناب ناشناس اینم از اون حضرت عمری که میگفتین منابع هم اهل سنت زدم که نگی شیعه اینو نوشت

بیوگرافی عمر بن خطاب

بیوگرافی عمر بن خطاب

نام: عمر بن خطاب.
نام پدر و جد و دایی : خطاب.
نام مادر و خواهر و عمه : حنتمه .
کنیه: ابوحفص.
شغل: در جاهلیت دلال دراز گوش و یا شتر چران..
شغل پدر : دزدی مشهور در قریش و الاغ فروش و خرچران. مشخصات ظاهری:

قد بلند – لاغر – سرش بی مو و گندمگون. فرزندانش: عبدالله- عبیدالله- عاصم- زید- عبد الرحمن- حفصه

. مشخصات اخلاقی: تندخویی و غضب و تازیانه های او بین همه مشهور بوده .

منابع:
(سند: مسند احمد حنبل ج ۱ ص ۵۵ – الکامل (ابن اثیر) ج ۲ ص ۱۳۵ و ۳۲۷

– صحیح بخاری ج ۱۰ ص ۴۴ – سیره ابن هشام ج ۴ ص ۲۳۸و….) و شدیدا سنگدل و غلیظ القلب بوده است. مدت خلافت بناحق: ۱۰ سال و ۶ ماه و ۴ روز . سن : ۵۲ یا ۵۴ یا ۵۵ یا ۶۰ یا ۶۳ یا ۶۴.

تاریخ به هلاکت رسیدن : نهم ربیع الاول (سند: شاخه طوبی (نوری) ص ۱۵ و ۱۶ (خطی) – عقد الدرر ص ۶۸.)

 

این حدیث عیناَ از باذکر کتب اهل سنت نقل شده و می توانید با مراجعه به منابع آن را مشاهده کنید

پس برادران اهل سنت که پیام می گذارند که مغرضانه و بی ادبی می کنید و نباید به صحابه پیامبر توهین کرد بدانند که

این مطلب از من یا راویان شیعه نیست و خود علمای سنی نوشته اند یاد آور می شوم علی هم صحابه بود اگر یک بدی از او در تاریخ دارید بیان کنید…

سب و اجداد عمر

بیشتر این روایت ها از خود سنی هاست پس آقایون سنی بی خودی بهشون برنخوره و فحش ندهند چون می رسه به همون هایی که این احادیث رو گفتند که محدیثین خودشون باشند؟
در مورد نسب و اجداد عمر در کتاب اسرار آل محمد(ص) پاورقی ص 238 مطلبی آمده است. آیا حقیقت دارد؟آیا برادران اهل تسنّن آن را قبول دارند؟

 

آنچه را که در پاورقی کتاب مذکور نقل شده، برخی از اهل سنت مانند ابن عبدالبرّ در کتاب الاستیعاب نقل و مجموعة آن ها در بحارالانوار، ج 31، ص 97 نقل شده است.
از مجموعة مطالب تاریخی به دست می آید که در زمان جاهلیت زنا و عمل نامشروع رواج داشته و حتی برخی بر سردرِ خانة خود پرچمی نصب کرده بودند.
آن قدر این مسائل رواج داشت و عادی شده بود که در شأن و منزلت پیامبر و امیرالمؤمنین و فرزندان این بزرگواران آمده است:
“فی بطون طابث و طهرت؛ در شکم هایی که پاکیزه و طاهر بوده، رشد کرده اید”.
این مسئله (پاکی از فحشا) در آن زمان بسیار مهم بود.
بخاری و احیاء العلوم نقل کرده اند که مردی به پیامبر گفت:پدر من چه کسی بود؟پیامبر فرمود:پدرت حذافه بوده. دیگری پرسید:پدر من چه کسی بود؟
پیامبر فرمود:سالم.
عمر ناراحت شد و خطاب به پیامبر گفت:بدی های ما را افشا نکن و از این مسائل بگذر.”این مطلب را ابویعلی موصلی نیز از انس بن مالک نقل کرده است”.[1]
[1] بحارالانوار، ج 31، ص 100.
عمر می گوید : «أیها الناس ! تعلموا أنسابکم أرحامکم ولایسألنی أحد ما وراء الخطاب »یعنی ؛ ای مردم ! نسب خود را یاد بگیرید و کسی از قبل از خطاب از من سئوال نکند ( تاریخ المدینة المنورة ج 3 ص 797)

نسب عمربن الخطاب در کتب اهل سنت

در کتاب شاخه طوبی صفحه 1 عالم جلیل القدر شیخ یوسف بحرانی و محمد بن السایب کلبی و ابی مخنف لوط بن یحیی ازدی در کتاب صلاة در معرفت صحابه و کتاب التنقیح در نسب صریح روایت کرده اند از عبدالله بن سیابه که او گفت:
نکاح شبه از اقسام نکاح حلال است و متولد از شبهه و زنا نجیبتر است از ولد فراش و گاه در بعضی نسبتها کراماتی اتفاق می افتد که مناسب حال و سزاوار شان اوست از ارتباط نسبت بعضی به بعض و عرب فخر می کرد اگر این قسم نسبت در خودشان یا در چهارپایان ایشان بود. شاعری در تعریف شتر خود گفت: …

بعد از آن گفته: نفیل از حبشه بنده کلب بن لوی بن غالب قریشی بوده است. بعد از مردن کلب عبدالمطلب او را متصرف شد. و صهاک کنیزی بود که از حبشه برای آن جناب فرستاده اند.
روزها نفیل را به چراندن شتران و صهاک را به چراندن گوسفندان به صحرا می فرستاد و در چراگاه میان ایشان  تفرقه می انداخت. روزی اتفاق افتاد که این دو در چراگاهی جمع شدند.
نفیل عاشق صهاک شد. و عبدالمطلب زیر جامه پوستی بر پای صهاک کرده بود. و بر آن قفلی زده بود و کلید آن را با خود نگاه می داشت. چون نفیل اظهار میل و خواهش جماع کرد، صهاک گفت: راه این کار مسدود است با این لباس پوست که پوشیده ام و این قفل که بر آن است. نفیل گفت: به جهت آن حیله کنم.
پس قدری روغن گوسفند گرفت و آن پوست و اطراف آن را نرم کرد و آن را پایین کشید که تا زانو رسید پس با او جماع کرد. و به خطاب حمل برداشت. چون صهاک زایید از ترس جناب عبدالمطلب آن را در مزبله انداخت و زن یهودیه نانوایی او را برداشت و تربیت کرد. چون بزرگ شد شغل هیزم کنی پیش گرفت.
از این جهت او را حطاب (با حاء بی نقطه) می گفتند. و در زبانها به غلط خطاب شد. و صهاک در نهان گاه گاه او را سرکشی می کرد. روزی در نزد او کج شد بود. کفل او نمایان شد.
خطاب برخاست و نداست که او کیست. و با او جماع کردو حامله شد به حنتمه! او را نیز بعد از زاییدن به مزبله انداخت و هشام بن مغیرة بن ولید آنرا برداشت و تربیت کرد و از این جهت در نسب به او نسبت می دهند. چون بزرگ شد خطاب در خانه هشام تردد می کرد، حنتمه را دید، در نظرش مرغوب افتاد و خواستگار شد.
هشام حنتمه را به او تزویج کرد و از او عمر متولد شد. پس خطاب والد عمر است به جهت اینکه از نطفه او حنتمه او را زایید و جد اوست چرا از زنای او با صهاک حنتمه متولد شد. و چون حنتمه و خطاب از یک مادرند، پس خطاب دایی و جد مادری و پدر اوست. و حنتمه مادر اوست که او را زایید و خواهر او چون عمر و حنتمه از یک پدرند و عمه او زیرا که حنتمه و حطاب از یک مادرند که صهاک باشد. این است ملخص کلام کلبی و ابو مخنف را در این مقام کلام طویلی است که از ذکر آن می گذریم.

و نیز از کتاب مثالب محمد بن السایب نقل شده که بعد از زنای نفیل با صهاک عبدالعزیز بن ریاح نیز با وی مواقعه کرده و خطاب منتسب به این دو نفر است. ابن حجاج شاعر گوید:

من جده خاله و والده … و امه اخته و عمته
اجدر ان یبغض الوصی و ان… ینکر یوم الغدیر بیعته

ترجمه: کسی که جد مادری او دایی و پدر او هم هست و مادرش خواهر او و عمه او هم هست. چنین نسبی سزاست که وصی پیامبر ص را دشمن دارد و بیعت خود را با او در روز غدیر منکر شود.

و همچنین در جلد سوم شرح نهج البلاغه صفحه 50 مرحوم خویی  آمده است که علامه حلی در کشف الحق گفته است: کلبی از رجال اهل سنت است که در کتاب مثالب گفته است: صهاک کنیزی حبشی متعلق به هاشم بن عبدمناف بوده است که نفیل پسر هاشم با او نزدیکی کرده و پس از او عبدالعزی پسر ریاح با او نزدیکی کرد، سپس صهاک پسری زایید به نام نفیل که عمر بن خطاب است.

به طریق مخالف در کتاب نهایه الطلب خلیلی مذکور است که خطاب الاغ فروش بود و خطاب اسم او نیست و لقب اوست و چون مردم مادر زناکار او را بسیار خطبه میکردند از این جهت ملقب به خطاب شد

هشام ابن السائب کلبی که از علمای سنیان است در کتاب مثالب الصحابه و کلبی نسابه شافعی گفته که صحاک حبشیه کنیز هاشم ابن عبد مناف بود و نفیل پسر هشام با وی زنا کرد و عبدالعزی بدنیا آمد وبعد از آن عبدالعزی با صحاک مادر خود زنا کرد که نفیل به دنیا آمد که جد عمر است وگویند که آبا اجداد عمر تا هفت پشت حرام زاده بودند

عمرخطاب درکتاب اهل سنت

شناخت عمر از کتب اهل سنت

بیوگرافی عمر بن خطاب
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

این مطالب را به شما پیشنهاد می کنم

درباره نگاه

نگاه (ف.حیاوی) هستم ...کارشناس شیمی کاربردی علاقه مند به..کتاب..والیبال..شطرنج...شعر..شیمی..علم انجمن نگاه دانلود http://forum.negahdl.com

برچسب ها

نظرات

جدید ترین قدیمی ترین دارای بیشترین امتیاز
اطلاع از
سین
مهمان
سین

شگفتا

البته خودِ بنده خداش که دخالتی در این نسب با شکوهش! نداشته

ممنون

عروس بارون
مهمان
عروس بارون

نگاه جان عزیزم از جده ی بزرگوارم خواستارم که با فرزندان بزرگوارش در اخرت محشوربشی و انشالله با این دفاعت از اهل بیت ع اجرت رو هم در این دنیا هم در اخرت بگیری.مطمعن باش من به عنوان یکی از فرزندان نالایق بی بی فاطمه س همیشه همیشه در همه جا دعات میکنم و اگه میگن چرا لعن میکنی باید بگم اصل تبرا رو انجام میدم.امام صادق فرمودن.با ارزوی موفقیت و پیروزی.یاعلی ع

پاسخ نگاه: ممنون عزیزم…ممنون توهم موفق وپیروز باشی یاعلی ع

عروس بارون
مهمان
عروس بارون

فاروغ ازمقامات آقاامیرالمونین ص میباشد باتوجه به روایت”علی قسیم نارو جنت”که درظاهروباطن قضیه وطبق روایات واحادیث بهشت یعنی خوبی وجهنم یعنی جزای کارهای بدوپلید که توسط عمربن خطاب لعنته الله علیه غصب شد.درضمن وقتی عمرملعون همراه باسیصدنفر وبه روایتی چهل نفر به خانه آقاامیرالمومنین ص حمله ورشد.طبق روایات آن لعین زاده60سال سن داشته است وحضرت ام کلثوم س 3سال سن داشته است و آن ام کلثوم که زن عمرملعون بود دختر ابوبکر بود که کلثوم نام داشت.زیرا ام کلثوم یعنی مادر کلثوم یعنی قبلا ازدواج کرده و دختری بنام کلثوم داشته است(تاریخ طبری توسط دانشمندان فقیه از لحاظ دینی ردشده… ادامه مطلب »

asi
مهمان
asi

نگاه عزیز ازت میخوام ب این بحث پرداخته نشه….دلایل اهل سنت بجای خودش باشه و این خصومتوجدال میان مسلمان روا نیست تا جایی که آقای ناشناس نگاه کن ی مسیحی بگه بین شماها تفرقه است درحالی ک مث منوتو نماز و روزه انجام نداده و صحابه و خاندان پیامبرو برای منوتو توصیف میکنه….شرمنده نگاه جون اما نمیتونم تحمل کنم درمورد دینم قضاوت کنن ولله ک من به مسیحیت احترام میزارم و بسیار ب حضرت مریم(س)و عیسی(ع)علاقه مندم فقط میگم وقتی حرفای خانم السارو درباره حضرت فاطمه خوندم دلم شکست و اشک ریختم پاسخ نگاه:من به این بحث خاتمه دادم وبعدش… ادامه مطلب »

ناشناس
مهمان
ناشناس

عیب کلی غالب کتابهایی که تاریخ عمربن خطاب رو رقم میزنند اینه که نویسندگان و مولفین آنها بدون تحقیق و بررسی و بدون تجزیه و تحلیل تاریخی هر مطلبی را در مورد حضرت عمر بن خطاب شنیده اند یا در هر کتابی دیده اند فورا به رشته ی تحریر در می آورند و در نتیجه از یک طرف سیمای واقعی فاروق اعظم در پرده های ضخیم روایتهای متضاد پنهان کرده و زیر سوال برده اند از جمله به عنوان نمونه :این تاریخ نویسان عمر را به شکل شترچرانی نشان داده اند که نه تنها از معرفت زمانی بهره ای نداشته… ادامه مطلب »

chiman
مهمان
chiman

سلام به دوستان عزیز
فقط خواستم بگم با تمام وجود برای خودمون که ادعا میکنم مسلمانیم متاسفم چون بجای نادیده گرفتن اختلافات فقط داریم همدیگرو زیر سوال میبریم.

ماندانا
مهمان
ماندانا

جد بزرگ حضرت فاروق اعظم نفیل ابن عبدالعزی همچون پیشینیان خود خدمات سفارت و حل و فصل دعاوی اقوام را به نیکویی انجام میداد و به همین خاطر بسیاری از اشخاص با ارزش و بلند مرتبه او را به عنوان حکم معین نمودند پدر حضرت فاروغ اعظم از جمله اشخاص با ارزش قریش بود. خطاب پدر حضرت زنان زیادی از خانواده های باشرافت و بزرگ یکی پس از دیگر به نکاح خود درآورده و مادر حضرت عمر ( حنتمه ) دختر هشام ابن مغیره بود وقتی حضرت فاروق به سن تمیز رسید پدرش او را مامور شترچرانی کرد گرچه این… ادامه مطلب »

ناشناس
مهمان
ناشناس

خواستم اسم کتاب بیارم ولی فکر کردم باسوادتر از ما هم تو این بحث موندن. این بحثا خیلی قدیمیه. درضمن باز که داری توهین میکنی چه بدی از سنی ها دیدی که به خودت اجازه میدی اینجوری بگی. یه بار دیگه هم گفتم ما علی رو هم دوست داریم و اما محض اطلاع اولین مرد مسلمان حضرت ابوبکر بود حضرت علی اون زمان نوجوان بوده. دیگه هم این بحث رو ادامه نمیدم هرکی هر نظری داره واسه خودش محترمه و اینکه فکر نکن فقط خودت تحقیق میکنی مطمئن باش منم بدون تحقیق حرف نمیزنم. خدانگه دارتون پاسخ نگاه:منبع داری خوب… ادامه مطلب »

ناشناس
مهمان
ناشناس

نگاه خانم متاسفانه چند روزه نتونستم بیام تو نت. به قول اون دوستمون حتی اگه حرومزاده هم باشن یعنی پیامبر نمیدونسته؟ با این حرفا داری به پیامبر توهین میکنی. من وقت بحث و جدل با شما رو ندارم اما این راهش نیست. تو مارو نادون میخونی در حالی که از خودت خبر نداری معلومه چقد رو اعتقادت قوی هستی که اینجور عصبی شدی. به نظرت این کاری که میکنید خوندن تو بوق و کرنا نیست؟ ما نمیگیم حضرت علی یا فاطمه بده اتفاقا ما اونا رو دوست داریماما شما دارید مستقیما به سایر اصحابه توهین میکنید. کسی که اعتقادی داشته… ادامه مطلب »

فاطمه
مهمان
فاطمه

الساجان امیدوارم کامنتم رو ببینی.فکرنمی کنی لحن صحبت یابه قول خودت انتقادت یکم تنده؟این خیلی خوبه که از چیزی که فک میکنی حقه دفاع کنی ولی با دفاعت داری به شخصیت کسایی خدشه وارد می کنی که برای یه عده آدم مقدس وارزشمند هستند.خودتم گفتی که اگه سنی بودی خیلی بدتر جواب میدادی این یعنی به مقدساتت ناخودآگاه حساسی.جدااز بحث شیعه وسنی من عملکرد خیلی از مسلمونا رو قبول ندارم،اما”اسلام به ذات خود ندارد عیبی هرعیب که هست از مسلمانی ماست”من به عنوان یه مسلمان هم ازتو و هم ازخدای خودم شرمنده ام که اسلام اینجوری بهت شناسونده شده و… ادامه مطلب »

مریم
مهمان
مریم

نگاه جون حالیدم مثل همیشه عالی بود

پاسخ نگاه:نظرلطفته

elsa
مهمان
elsa

hahaha cheghad khashen enteghad paziri zire0 Beghole khodet naravad mikhe ahanin dar sang,boro khosh bash ba aghayede pochet ,masih negahdaret پاسخ نگاه:بهت تبریک میگم خوب بلدی با کلمات بازی کنی…جالبه حرف خودمو بهم پس میدی اقا مگه من کاری به عقیده ی تو دارم توجاهلیت خودت باش من رو عقیده ی خودم چیکار داری به من اخرش اون دنیا جواب میگری عمر برحقه یاعلی چون امیدی نیست که تواین دنیا چشمهاتوبازکنی…اره خوشم چرانباشم تو وقتی داشتن علی وفاطمه رو نمیدونی یعنی چی …چی بهت بگم وقتی مسیحی هم روز عاشوراا میادسرنذر ودعا میکنه وسینه میزنه برای حسین ما …فقط متاسفم… ادامه مطلب »

shakila
مهمان
shakila

شما می گین ایات قران هیچ کدوم از ایات قران این جور حرفی نزدن،کتابای دیگم 1نکشته مثل شماها من هیچ کدومو قبول ندارم.مگه می شه یارای وفادار پیامبر اینجور کسای باشن یعنی حرومزاده بودن و پیامبر نمی دونس و اونارو قبول داشت مگه می شه!؟ پاسخ نگاه: کی گفته عمر ازیاران پیغمبره اول باید بری بگردی معنای صحابه رو دربیاری که هرکس نظری داره بعضیا حتی گفتن هرمومنی که زمان حیات پیامبراون رودیده صحابه محسوب میشه بهتره بری تحقیق کنی اززبان خودپیامبر وقران صحابه یعنی چی بعد بیای حرف بزنی… کی پیامبرعمر رو قبول داشته ؟…لطفا تحقیق کنید بعدبیای حرف… ادامه مطلب »

elsa
مهمان
elsa

ama bazam migam boro khob tahghigh kon,omar uni nis ke u shenakhti man kari be harfe ahle sonat nadaram resale universitye man dar in rabte bude,khoda dus nadare enghad bi ensaf bashim hata hamun fateme ham dus nadare begim shahid shode chon khodet khub miduni fot karde va in ta 4sal pish nazare shoma shieha ham bud hala chetor yeho avaz shod nemidunam,bye bye پاسخ نگاه:من هرچقدردلیل میارم بازتوحرف خودتو میزنی …تواصلا میدونی معنای شهید درمتن قران چیه که اومدی حرف میزنی …من هم دیگه جوابتو نمیدوم چون هیچ فایده ای نداره من دلایلم قران کتاب خداست که تو اونو… ادامه مطلب »

elsa
مهمان
elsa

manam tahghigh kardam ke in harfa ro zadam ama khob be nazaram man va u harcheghad bahs konim fayde nadare shoma mosalmuna ke beyne khodetun vahdat nadarin chetor mikhayd mane masihi be dineton etemad konam ,okey az hamsohbati ba u khoshhal shodam bye پاسخ نگاه: تحقیق اونه که همه جانبه باشه هم منابع سنی هم منابع تشیع بعد ببینی کدوم برحقه نه یه طرفه …درضمن شمای مسیحی خیلی وحدت داری ….پس اینها چیه کاتولیک ، ارتودوکس و پروتستان..درضمن پیامبروعلی که نیومدن تفرقه بندازن واین سنی ها بودن که اسلام رو دوشاخه کردن والا پیامبرکه نمیاددینش رو دوشاخه کنه اینم نمونه… ادامه مطلب »

elsa
مهمان
elsa

ودرضمن کسیکه ازت خواسته ازاهل سنت نظربذاری من نبودم من 2باربیشتربرات نظرنذاشتم؛موفق باشی

پاسخ نگاه:من فکرکردم توبودی ..توهم موفق باشی

elsa
مهمان
elsa

نه من سنی نیستم اتفاقا وگرنه بدترازاین جوابتومیدادم من مسیحی ام برحسب دلایلی ازعمر دفاع کردم که بهتره گفته نشه؛خب انشاالله که موفق بشی دراعتقاداتت؛بهشت که رفتی ماجهنمی هارو هم تحویل بگیر;) پاسخ نگاه:چه جالب میدونی ما شیعه ها هیچ وقت نمیایم علی رو توبوق وکرنا کنیم چون علی …علی است اگرمن هم گفتم چون پرسیده شد من هم جواب دادم این سنی ها هستن که تبلیغ ابوبکر عمروعثمان میکنن اونقدر که تو مسیحی میخونی وبه دفاع ازش بلند میشی بهرحال بهتره اگه میخوای قضاوت کنی درمورد هردو بخونی وبعد با حکم وعقل خودت انتخاب کنی کدوم درسته ومن هم… ادامه مطلب »

shakila
مهمان
shakila

من کاری ندارم عمر حلال زاده هست یا نه.ولی به فرستاده پیامبر طرف خدا شک کردم.یاران پیامبر چه کسای بودن؟

پاسخ نگاه:منظورت چیه؟به کی شک کردی وازچه لحاظ؟…منظورتونفهمیدم اما برای پاسخ سوالات کتابی رو برای دانلود برات لینکشو میگذارم که درمورد صحابه وان دوران بادلایل وایات قرانی اورده میتونی مطالعه اش کنی
http://dl.negahdl.com/my%20file/ebook-naghsh-aemmeh-j16.pdf

فاطمه
مهمان
فاطمه

سلام نگاه جون،به عنوان یه شیعه ممنونم ازت به خاطر پی گیریت.بچه ها من کوچکتراز اونم که بدونم راه کدومه و چاه کدوم ولی اعتقادم اینه که وقتی خداوند برای شعور ما احترام قائل شده و به ما حق انتخاب داده کاش ما هم به عقاید هم احترام بذاریم و به هیچ قیمتی فراموش نکنیم که انسانیم و خطرناک ترین راه برای دفاع از عقایدمون نزاع و جدله.به دوستای نازنین اهل تسنن هم میگم که باهمه احترامی که براتون قائلم ولی به قول نگاه جون حقیقت که با حرفای من و شما عوض نمیشه،شجاعت انتخاب راه درسته ازتون خواهش میکنم… ادامه مطلب »

ELSA
مهمان
ELSA

دوست من اصراری به قبولاندن نظرم به شما ندارم وبلد نیستم مثل شما ندیده ونشناخته براساس منطق خودم دیگران رواحمق خطاب کنم وهمچنین بازم میگم ازعمر طرفداری نمیکنم چراکه احتیاجی به طرفداری من نداره می بینی من باشما دعواندارم نه اتفاقا ازت خوشم اومد که رفتی سراغ تحقیق .پس اینهمه خشونت وتوهین چرا من قصدم فقط این بود که به شمابگم این پیله که دور خودت بافتی واجازه نمیدی هیچ تفکری جزاونچه پدرومادرت در بچگی بت یاددادن واردش بشن شایسته شما نیست خدابه ادم قدرت فکرداده واسه همین مواقع دیگه. خواستی باز توهین کن واسه من اصلا مهم نیست اگه… ادامه مطلب »

صبا
مهمان
صبا

سلام و درود بر نگاه عزیزم
عرض تسلیت ایام فاطمیه
خانومی واسه این مطالبی که درباره این ایام قرار دادی اجرت با خود حضرت خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها
می بوسمت خواهر گلم
التماس دعا

پاسخ نگاه:سلام عزیزم…ممنون ..بوس عزیزم…محتاجیم به دعا

elsa
مهمان
elsa

faghat mitunam begam baraye kutah nazarit motasefam omar hich ehtiyaji be tarafdariye man nadare chun pishe khodash unghad aziz hast ke hamun khoda javabeto be badtarin nahv mide montazer bash duste gerami in ye hoshdare. پاسخ نگاه: دست عمرکوتاه ترازاین حرفهاست …..واو نه بابا عمر ؟؟؟؟؟پیش خدا عزیزه بله شما درست میگی لابد قراره ترور بشم اگه دفاع از حضرت فاطمه وعلی ترور شدن داره من حاضرم…حضرت فاطمه اولاترونزدیکتربه پیغمبره یا عمر… مباحثه بایک احمق …حماقتی بیش نیست…حقیقت که عوض نمیشه حتی اگر تونپذیری…ومتاسفم برات چون توخودتوزدی به خواب والا خواب نیست حالا که دلیل اونم ازهمون اهل سنت خودت… ادامه مطلب »

رویا
مهمان
رویا

عالی بود