۸ مزیت خیال پردازی

۸ مزیت خیال پردازی

00000

خیالپردازی، بر اساس فرهنگ مریام وبستر: “رویایی شیرین، لذتبخش و نوعی اشتیاق برای تصویرسازی است.” با این تعریف میتوان گفت، خیالپردازی مانند تعطیلات کوتاه مدتیست که مزایای فراوانی به همراه دارد که به لحاظ علمی نیز ثابتشدهاند!

۱- میتوانید مغز خود را تمرین دهید (نه ذهنتان) …

دکتر مویرین آیریش، عصب شناس، خیالپردازی را کاری بسیار سخت و پراهمیت میداند. توانایی یادآوری گذشته و تصویرسازی از آینده، شکل بسیار پیچیدهای از تفکر است و همانگونه که میدانیم، انسان تنها گونهایست که این قابلیت را دارد.

خیالپردازی و تفکر، در واقع همان تاثیر ساختار فیزیکی مغز است که در هر شخصی در پاسخ به اطلاعات جدید، بطور مداوم تغییر میکند.


۲- احساس خلاق بودن میکنید.

استفاده از ایدههای خوب در کارهای افراد مشهور و خلاقی چون وودی آلن و جیکیرولینگ، به خیالپردازی اعتبار بخشیده است. زمانیکه خیالپردازی میکنید، ذهن شما میان بخشهای مختلف مغز سفر میکند و اطلاعاتی را جمعآوری میکند که بعدها ممکن است به هم مرتبط شوند. این ارتباطات، اغلب به ایدههای جدید و خلاقانه منجر میشوند.

۳- احساس روشنفکر بودن، درک و همدلی بیشتری میکنید.

همانطور که میدانید، توانایی تصور دیدگاه دیگران، همچون یادآوری گذشته و فکر کردن به آینده مختص انسان است. هر شخصی نیمی از ساعات بیداری خود را صرف خیالپردازی میکند.

اگر قادر باشید بخشی از این زمان را صرف اندیشیدن دربارهی احساس و تفکرات دیگران کنید، شکل تعاملاتتان با آنها تغییر خواهد کرد و شانس بیشتری برای ایجاد ارتباط خواهید داشت.

۴- حافظهی کاریتان بهبود مییابد.

حافظهی کاری همان توانایی مغز برای ذخیره و یادآوری اطلاعات به هنگام مواجهه با حواسپرتیهاست. بررسیهای اخیر در دانشگاه ویسکانسین و موسسهی Max Planck برروی علوم شناختی و مغزی انسان، ارتباط میان این نوع خاص از حافظه و خیالپردازی را نشان میدهد.

۵- کارایی/بهرهوری شما بهبود خواهد یافت.

مطالعهای در دانشگاه کرنل، ارتباط میان “عملکرد بهبود یافته” و خیالپردازی را اثبات کرده است و بررسیها در دانشگاه بار ایلان نشان داده است که “افکار خودفرمان و خودانگیز تاثیری مثبت و همزمان روی عملکرد کاری دارد.” که منظور آنها از افکار خودفرمان و خودانگیز، همان خیالپردازی است.

۶- سالمتر خواهید بود.

تحقیقات نشان داده است که خیالپردازی همچون نوعی هیپنوتیزم سطح پایین است. به هنگام خیالپردازی، استرس و فشار کمتری را تجربه میکنید که همین به معنای سلامت روانی شما میباشد.

از دیگر راههای کاهش استرس از طریق خیالپردازی، آمادگی قبلی است. اگر قرار است تجربهی جدیدی داشته باشید (مثلا حضور برای اولین بار در محل کار) میتوانید آن را در ذهن خود تصور کنید تا برای حضور واقعی، آمادهتر باشید.

خیالپردازی همچنین با مغزی سالمتر در ارتباط است. بیماران اوتیسم یا کسانی که دچار آلزایمر هستند، توانایی خود-هیپنوتیزمی را ندارند.

خیالپردازی باعث میشود رویاهای شبانهتان ساختاریافته و خیلی جدی نباشد و در نتیجه خوابی راحت و آرام داشته باشید. اجازه دهید ذهن شبانهی شما بیهوا پرسه بزند نه اینکه در فضاهای وحشی محبوس شود.

۷- به اهدافتان دست مییابید.

خیالپردازی علاوه بر خلاقیت، بهبود حافظهی کاری، افزایش کارایی و کاهش سطح استرس، کمک میکند تا بسیار آسانتر به اهدافتان دست یابید. به هنگام خواب ذهنتان را رها کنید زیرا در این هنگام است که شبکهی عصبی رفع مشکلات مغزی فعال است، نه زمانیکه بروی مسائل روزمره متمرکز هستید.

بنابراین اهداف خود را مشخص کنید، برای رسیدن به آنها برنامهریزی کنید و به هنگام برخورد با موانع به مغزتان اجازهی کمک دهید.

۸- از همه مهمتر، شادتر خواهید بود!

جالب است که این بازیِ ذهن باعث شادی شما میشود. یکی از دلایل رابطه میان خیالپردازی و شادی این است که آرزو و امید هر دو بشدت با لذت مرتبط بوده و محصول پرسه زدن ذهن هستند.

توجه داشته باشید که خیالپردازیها به یک شکل نیستند. برای دست یافتن به مزایای بالقوهی خیالپردازیهایتان و موثر واقع شدن آنها، سعی کنید از تمام ناراحتیها و “کابوسهای روزانهتان” رها شوید. همهی ما همین کار را انجام میدهیم، پس خجالت نکشید.

اگر ناگهان متوجه جویدن ناخنهایتان شدید، تصورات وحشتناکی دربارهی خوب نبودن قرار بعدیتان به ذهنتان خطور کرد و یا اگر هر لحظه به منظور رئیستان دربارهی حرفی که زد، فکر میکنید.

سعی کنید مسیر فکرتان را تغییر دهید و فکرهای مثبت را جایگزین کنید. مسیر جدیدی پیش روی افکارتان قرار دهید تا از آن لذت ببرید.

رمز فايل : www.negahdl.com

این مطالب را به شما پیشنهاد میکنم

درباره REZA

سلام رضا هستم ادمین انجمن نگاه دانلود و سعی میکنم مطالب جالب برای دوستان بزارم

برچسب ها

نظرات


(۲) دیدگاه برای “۸ مزیت خیال پردازی” ثبت شده است.
  • mina گفت:

    سلام نگاه جان مرسی ایده جالبیه گذاشتن این مطالب واقعا لذت میبرم از مطالب جالبت باتشکر

    [پاسخ به این نظر]